Електробезпека

Електробезпека – система організаційних та технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики.


Отступ первой строки


ПАМ’ЯТАЙМО – там, де присутній електричний струм — існує смертельна небезпека для життя людини!
Усі електричні мережі, особливо високовольтні лінії електропередачі, мають державне значення та знаходяться під охороною.
Щоб попередити нещасні випадки, забезпечити надійне електропостачання та якісну експлуатацію мереж, Кабінет Міністрів України затвердив Правила охорони електричних мереж, в яких визначено:

перелік об’єктів, що підлягають охороні;
заходи зі збереження мереж та умови їх експлуатації;
правила безпеки тощо.

Повідомити про загрозу електробезпеці терміново потрібно оператору системи розподілу. На території Тернопільської області це може бути:
ВАТ «Тернопільобленерго», 0-800-50-90-40. Сайт: https://www.toe.com.ua/

Контактні телефони РЕМ, по яких цілодобово приймають звернення споживачів :

1) Бережанський район 2-13-06
2) Борщівський район 2-13-05
3) Бучацький район 2-14-33
4) Гусятинський район 2-11-74
5) Заліщицький район 2-13-86
6) Збаразький район 2-14-79
7) Зборівський район 2-12-07
8) Козівський район 2-17-44
9) Кременецький район 2-27-70
10) Ланівецький район 2-14-72
11) Монастирський район 2-14-57
12) Підволочиський район 2-10-48
13) Підгаєцький район 2-16-06
14) Тернопільський район 52-75-81
15) Тернопіль місто 52-24-66
16) Теребовлянський район 2-13-35
17) Чортківський район 2-61-88
18) Шумський район 2-14-03

ЩОБ УНИКНУТИ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ НЕОБХІДНО ПАМЯТАТИ!

Не можна залишати електроприлади на мокрій поверхні та доторкатися до них мокрими руками.
Не майте звички ставити на телевізор або ж поблизу комп’ютера вази з квітами, чашку з чаєм чи кавою, склянку з водою.
Не допускайте потрапляння води на електроприлади, особливо якщо вони під’єднані до мережі. Якщо вилка шнура виявилася мокрою — не вмикайте її в розетку, а ретельно витріть. Інакше може статися коротке замикання, прилад вийде з ладу, а вас уразить Струмом.

Електрична енергія виробляється на атомних, теплових, водяних та інших електростанціях, а при допомозі трансформаторних підстанцій та електричних мереж передається до наших міст, сіл та осель. Тому всі трансформа­торні підстанції та лінії електропередавання перебувають в постійній роботі, а отже, приховують в собі смертельну небез­пеку для тих, хто до них наближається на недопустиму від­даль або торкається струмопровідних частин.

Своєрідним «слабким місцем» більшості побутових електроприладів є мережевий шнур. Через часті згинання з часом можливий надлом або обрив струмоведучих жил, що веде до іскріння, нагрівання і, можливо, займання ізоляції проводу. Найчастіше всього таке пошкодження виникає в місці кріплення шнура до вилки.

Не тягніть за шнур, щоб витягти вилку з розетки.

Необхідно також стежити за справністю ізоляції мережевого шнура, тому що будь-який дотик до оголеного проводу може мати серйозні наслідки.

Ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією проводів.

Заміна заводських запобіжників, навіть тимчасово, «жучками» може бути причиною нещасного випадку або пожежі. В домашній електромережі бувають іноді приховані дефекти. Наприклад, не дивлячись на те, що в квартирі відключені всі прилади і вимкнене освітлення, лічильник продовжує реєструвати проходження струму. Це свідчить про те, що в квартирній мережі пошкоджена ізоляція.

Для уникнення пошкодження ізоляції проводів не дозволяється підвішувати їх на цвяхах чи інших предметах, перекручувати, закладати шнури за газові, водопровідні і опалювальні труби та батареї, вішати будь-що на провід, витягати за шнур штепсельну вилку з розетки, зафарбовувати і білити проводи і шнури.

Ремонт електричних приладів повинен виконувати тільки кваліфікований спеціаліст. Знявши кожух електроприладу, ви вже піддаєте себе смертельній небезпеці, тому що в багатьох пристроях навіть після їх відключення від мережі деякий час зберігається електричний заряд на конденсаторах, а за наявності в приладах високовольтних елементів (наприклад, електронно-променева трубка в телевізорах, комп’ютерних моніторах) отримати електричний удар можна, лише наблизивши руку на небезпечну відстань до такої ділянки схеми.

Вентиляційні отвори електроприладів — зона підвищеної уваги. Не допускайте попадання через них рідин або металевих предметів всередину приладу. Для цього ніколи не ставте на телевізор, монітор, програвач вази з квітами, не дозволяйте дітям кидати всередину корпусу через вентиляційні отвори сторонні предмети, не кладіть на поверхню електроприладів дрібні металеві речі (скріпки, шпильки, ключі і т.п.). У той же час не можна закривати вентиляційні отвори, щоб уникнути займання приладу.

Ніколи не користуйтеся електроприладами у ванні або під душем — волога шкіра і заземлюючі особливості ванни не залишать вам щасливого шансу у разі падіння приладу у воду або пошкодження його ізоляції. Також не користуйтеся електроприладами з живленням від електромережі на вулиці під час дощу, снігопаду або туману.

Не залишайте електроприлади включеними без нагляду. Це стосується також і пристроїв, які можуть функціонувати в так званому «черговому режимі», практично не споживаючи електроенергії, але залишаючись підключеними до мережі для виконання деяких своїх функцій. Подивіться в керівництво по експлуатації. Як правило, не дозволяється залишати прилад у черговому режимі більше ніж на 1-2 доби.
Запросіть фахівців для перевірки стану електропроводки та електричних приладів у вашій квартирі. Зверніть увагу на обов’язкову наявність заземлення корпусів електроприладів. Можна також встановити пристрій захисного відключення (ПЗВ) — це спеціальний автомат, який відключає подачу електроструму у разі зниження опору ізоляції та дотику людини до струмопровідних частин, які знаходяться під напругою.

При користуванні переносними світильниками, приладами, електроінструментом або електроприводом швейної машини не слід одночасно торкатися електроприладу та батарей опалення, водопровідних труб і інших заземлених металоконструкцій, тому що при пошкодженні ізоляції електроприладу через тіло людини пройде небезпечний для життя електричний Струм.

Роз’яснюйте дітям правила користування електроприладами, для маленьких дітей обмежте можливість небажаного контакту з електрикою: закрийте контакти розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку шнура живлення, навіть якщо електроприлад вимкнено.

ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ НА ВУЛИЦІ!

Не можна вилізати на дахи будинків, де є електричні проводи, підніматися на опори ліній електропередавання, розводити вогнища під електролініями, закидати на проводи проволоку та інші предмети, торкатись до спусків заземлення опор.
Повітряні лінії електропередавання змонтовані просто неба. А тому можуть у будь-яку хвилину бути пошкоджені вітром, наїздом транспорту, м’ячем, падінням дерев тощо.

Заборонено рибалити, розпалювати вогнища, спалювати суху траву, вилазити на дерева поблизу повітряних ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій, діставати будь-які предмети, що застрягли між проводами повітряних ліній.

Заборонено самостійне зрізання гілок та дерев, які під час падіння можуть спричинити обриви проводів повітряних ліній.

Забороняється проїзд під проводами повітряних ліній електропередавання
машин,механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра.

Заборонено проводити земляні роботи в охоронних зонах кабельних ліній.

Переїзди під проводами діючої повітряної лінії необхідно здійснювати в місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори).

Аварія на лінії електропередавання — це порушення нормального ритму життя та здоров’я людей, які в той момент перебувають на вулиці, неподалік від місця пригоди. Ситуація не проста, а небезпечна!

Знайте, що:

Смертельно небезпечно не лишень торкатися, але й підходи­ти ближче, аніж на 8 метрів до обірваного проводу повітряної лінії, який лежить на землі чи звисає з опори! Необхідно негайно повідомити про це ВАТ «Тернопільобленерго» за номером телефону 0 800 50 90 40 виставити охорону чи огорожу, аби ніхто з людей не потрапив у небезпеку.

Якщо ви випадково опинилися в такій небезпечній зоні розтікання Струму, то знайте, що не маючи засобів захисту (наприклад, гумового взуття), необхідно виходити з цієї зони повільно, пересуваючи ступні ніг по землі так, щоб вони не відривалися одна від одної.
Організовувати ігри з волейболу та футболу поблизу чи під повітряними лініями електропередавання є дуже небезпечно!

Заборонено рибалити, запускати повітряних зміїв, розпалювати вогнища, вилазити на дерева поблизу повітряних ліній електропередачі та електрообладнання, діставати будь-які предмети, що застрягли між проводами.

Звер­таємося до батьків та дітей з проханням при користуванні електричною енергією пам’ятати, що переважна більшість нещасних випадків з людьми трапляється при самовільному проникненні у приміщення трансформаторних підстанцій та наближенні до струмопровідних частин на недопустиму віддаль. Найчастіше це робиться з метою крадіжки кольорового металу, при обривах проводів, при дитячих іграх поблизу ТП та ПЛ (волейбол, футбол) тощо.

Щоб цього не відбулося, треба переконливо знати, що всі трансформаторні підстанції та лінії електропередавання цілодобово перебувають під напругою, а отже, по них протікає електричний Струм, який є смертельно небезпечним для життя і здоров’я людини.

Також необхідно чітко діяти при виклику швидкої медичної допомоги.

Наприклад так:
«Терміново потрібна допомога. На вулиці (назвати вулицю і конкретне місце) або у селі трапився нещасний випадок. Сказати чітко, що сталося (обрив проводу, пожежа, авто­мобільна аварія тощо). Постраждала людина (стать, приблизно вік, вид травми). Запишіть, будь ласка, адресу (вулицю, номер будинку, квартири потерпілого)».

І обов’язково переконайтесь в тому, що вас зрозуміли правильно.

УВАГА!!!
Куди телефонувати при виявленні надзвичайної ситуації

Кол-центр ВАТ «Тернопільобленерго»– 0 800 50-90-40
Аварійна міських електромереж:
з 8:00 до 17:00 (0352) 52-50-03
з 17:00 до 8:00 (0352) 52-24-66
Комунальне підприємство Тернопільської міської ради «Екоресурси»
тел.(0352)42-42-25 (пн.-чт. з 8:00 — 17:15 пт. з 8:00 — 16:00 / сб.нд. — вихідні дні)

Швидка медична допомога – 103
Служба порятунку – 101
Поліція – 102